program Zapomenutí svědkové

30. října 2007 v 22:27 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
Krajina - projíždíme ji každý den při cestě do zaměstnání a nebo do školy, ale co o ní vlastně víme ? Dokážeme si všimnout nenápadného kamenného křížku nebo polorozpadlých Božích muk ukrytých v hustém keři ? Kdo je zde postavil a proč ? Co se zde stalo ? Známe pověst, která se vypravuje o skále nad vesnicí či o pokladu nalezeném pod starou hruškou ? Proč se však zajímat o krajinu a obracet do minulosti, když je potřeba jít stále kupředu k novým počítačovým programům, rychlejším automobilům a větším ziskům ?
Kromě několika počítačových programátorů však neznám člověka, který by se nezastavil u kříže v polích pod kvetoucí lípou, neposlouchal bzučení včel v její koruně a nezadíval se do daleka.
Z pozapomenutých pověstí se dozvíme mnoho zajímavého o historii vlastní a získáme jiný pohled na věci současné i budoucí. Krajina nebude jen prostorem, který nás obklopuje a velkou stavební parcelou, kterou je potřeba zhodnotit novými silnicemi, halami továren a supermarketů. Bude popsanou knihou, na jejíchž stránkách došlo k mnoha událostem, k mnoha dnes již skoro zapomenutým příběhům…
Spousta kapliček, křížů a smírčích kamenů je již nenávratně zničena a spousta památných stromů pokácena. Možná i o to cennější jsou ti svědkové, kteří zůstali…..
To je část úvodu z připravované knihy, která se jmenuje Krajem zapomenutých svědků a je věnována příběhům kostelů, kapliček, zvonů, křížů, smírčích křížů a také skal, stromů a pokladů nejen lesklých. Při jejím psaní jsem si uvědomil, jak moc jsou ohrožené drobné památky v krajině. Byl to jeden z impulsů proč z volného sdružení vytvořit občanské sdružení s právní subjektivitou, které má mnohem více možností jak drobným památkám pomoci. Zatím se podařilo zlepšit stav pěti křížů v okolí Mladých Bříšť a jeden kříž u Mysletína obnovit. Pracujeme také na údržbě jedné zapomenuté kaple nedaleko Havlíčkova Brodu. Je však mnoho zapomenutých památek, které na pomoc čekají.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bailey Bailey | Web | 20. července 2017 v 10:59 | Reagovat

Ako sa dostať bezplatný iPhone5? Veľmi jednoduché! Podrobností WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama