sdružení Zelené srdce

30. října 2007 v 22:22 | Pavel Koubek |  Zelené srdce
Televize a noviny přinášejí každý den zprávy o mizejících rostlinných a živočišných druzích, o památkách, o které se nikdo nestará, a lidech, kteří potřebují pomoc jiných lidí. "To je hrozné, někdo by s tím měl něco udělat!" zní často z obývacích pokojů. Každý však může pomáhat.

Základní prohlášení sdružení Zelené srdce

Někdy stačí málo. Posbírat poházené odpadky, vyřezat několik náletových keřů či odnést na hromadu popadané větve a najednou vypadá okolí studánky či kapličky úplně jinak. Krásněji. Někdy je potřeba udělat více. Pořádně si plivnout do dlaní a postavit povalený kříž, nebo se umazat od bláta při čištění zapomenuté studánky. Někdy je potřeba být trpělivý, aby se podařilo navrátit do přírody vzácné živočichy či rostliny. Někdy je potřeba spojit lidské síly, aby se podařilo obnovit děravou střechu na zapomenuté kapličce, nebo pokosit louku s výskytem chráněných rostlin, a nebo sehnat peníze na pomoc lidem ve špatných chvílích. Někdy je strašně moc pár slov povzbuzení a vědomí, že na to nejste sami a jsou ještě lidé ochotní pomoci. Nikdy to však nejde bez srdce. Bez dobrého srdce, protože kamenné srdce je lhostejné, zlé srdce je ničící a jen to dobré je pomáhající.
Naše srdce mají blízko k přírodě, a proto se naše občanské sdružení jmenuje Zelené srdce. Sdružení oficiálně vzniklo v březnu 2007 (neoficiálně v roce 2001) s působností v kraji Vysočina (především okresy Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava). Hlavní cíle našich programů jsou zaměřeny na ochranu drobných památek, krajiny a přírody, vztahu člověka k nim, ale také vztahu člověka k člověku. Filozofie naší činnosti vychází z křesťanského pohledu na svět, ale jsme otevřeni každému.
Pracujeme ve čtyřech základních programech:
Program Zapomenuté studánky: - snažíme se mapovat studánky a zaznamenávat jejich historii. Ty zapomenuté studánky postupně obnovujeme znovu do krásy.
Program Zapomenutí svědkové: - snažíme se mapovat zejména drobné církevní památky (kříže, Boží muka, kapličky apod.) ve volné krajině. Zapomenuté se snažíme obnovovat a udržovat.
Program Archa: - Noe zachránil na lodi jménem Archa všechny živé tvory před potopou. V rámci programu Archa se snažíme pomáhat ohroženým druhům rostlin a živočichů, památným stromům a krajině, která je jejich domovem.
Program Člověk člověku: - v rámci tohoto programu se snažíme podporovat akce jiných organizací na pomoc lidem, kteří pomoc potřebují.
Heslem sdružení Zelené srdce je: "Každý může pomáhat". Nezáleží na tom, zda je vaše podpora finanční, materiální, a nebo morální. Záleží na tom, že jste se rozhodli nebýt lhostejní ke světu kolem a pomoci. I ten nejmenší skutek, i jedna koruna, či jedno slovo je mnohem víc než miliony úmyslů. I ta nejmenší pomoc může pomoci zachránit kousek přírody, ohroženou památku a nebo lidské štěstí.

Nic z toho bychom ale nedokázali bez podpory lidí, kteří nejsou k přírodě, památkám a jiným lidem lhostejní. Přidejte se k nám a pomozte nám pomáhat. Děkujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 René René | E-mail | 21. dubna 2013 v 3:50 | Reagovat

Dobrý den. Chtěl jsem napsat jen k tématu o studánkách. Od roku 1997 se starám o pramen čisté vody u Kněžic.
Pramen jsem tehdy provizorně zastřešil a staral se o něj s dcerou.
Letos během dubna jsem místo opatřil úhlednou stříškou s vmístěným hrnkem.
Zatím nechci do soutěže protože mám v plánu místo opatřit menší lavičkou k odpočinku a zkulturnit okolí.
Co se týče mého volného času na jaře každoročně podnikáme s rodinou vymetání struh od nás směr Chaloupky. Kolem střediska Chaloupky by si to měli uklidit chaloupečtí,protože "my" toho máme vždy kolem třech velkých pytlů. Loni to stihli tak tak. Jsteli ve spojení tak jim to prosím vyřiďte. Měli by se o to starat celoročně,minimálně kolem "Dne Země". Děkuji za vyřízení. Máteli zájem o fota "mé studánky" nebo okolí Kněžic z výprav na běžkách, není problém zaslat. Zatím děkuji za pochopení a vyřízení vzkazu.
                    René Kuřímský
                           Kněžice 269
               rene.kurimsky@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama