Známky pro albatrosy

26. listopadu 2007 v 21:43 | Pavel Koubek |  Archa
Albatros je pro mne jeden z ptáků symbolizujících volnost a svobodu. Na vlastní oči jsem ho nikdy neviděl, ale kdysi v dětských snech vždy doprovázel pirátskou loď vydávající se na další dobrodružnou plavbu… Albatros by se však mohl brzo stát jenom snem…
Za jeho ohrožení může kromě jiného intenzivní rybolov metodou zvanou "long line fishing", při které jsou za lodí vlečena lana dlouhá až 130 km, na kterých jsou zavěšeny tisíce háků s návnadou, která představuje pro mořské ptáky lákavé sousto. Každý rok se na tuto návnadu při jejím spouštění do moře chytí 100 000 albatrosů a 200 000 dalších ptáků a jiných živočichů, kteří jsou po vytažení na rybářskou loď vyhozeni jako odpad. Během jediného sledovaného výjezdu rybářské lodi, se nachytalo na háky a zbytečně utopilo 50 albatrosů.
Pro tentokrát ponechám stranou ohrožení celého ekosystému. Pro albatrosy a další ptáky jsou řešením závaží, díly kterým se lano rychleji potopí a lano se stužkami, které vlají ve větru za lodí a odrazují ptáky od návnady. Zmíněné metody prosazuje pracovní skupina Královské společnosti na ochranu ptáků a BirdLife International v rámci kampaně na ochranu albatrosů.
Podpořit tuto kampaň můžete i Vy a nebude Vás to stát takřka nic. Česká společnost ornitologická vyhlásila sbírku použitých poštovních známek, které budou na konci roku poslány do Velké Británie a prodány na filatelistických aukcích. Získané prostředky budou použity na nákup dalších závaží, lan se stužkami a osvětu mezi rybáři. Jestli máte na stole staré obálky, stačí jen vystřihat známky i s částí obálky a poslat je na adresu: Česká společnost ornitologická, Na Bělidle 252/34, 150 00 Praha 5.
Takřka bezcennou věcí můžete pomoci zachránit životy velkého množství ptáků a dát jim tak třeba dárek k nadcházejícím Vánocům.
S použitím časopisu Ptačí svět
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirí Jirí | E-mail | Web | 25. června 2012 v 17:11 | Reagovat

Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama