Únor 2008

kniha Krajem zapomenutých svědků

7. února 2008 v 21:21 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
Krajina - projíždíme ji každý den při cestě do zaměstnání a nebo do školy, ale co o ní vlastně víme ? Dokážeme si všimnout nenápadného kamenného křížku, nebo polorozpadlých Božích muk ukrytých v hustém keři ? Kdo je zde postavil a proč ? Co se zde stalo ? Známe pověst, která se vypravuje o skále nad vesnicí či o pokladu nalezeném pod starou hruškou ? Proč se však zajímat o krajinu a obracet do minulosti, když je potřeba jít stále kupředu k novým počítačovým programům, rychlejším automobilům a větším ziskům ?
Kromě několika počítačových programátorů však neznám člověka, který by se nezastavil u kříže v polích pod kvetoucí lípou, neposlouchal bzučení včel v její koruně a nezadíval se do daleka.
Z pozapomenutých pověstí se dozvíme mnoho zajímavého o historii vlastní a získáme jiný pohled na věci současné i budoucí. Krajina nebude jen prostorem, který nás obklopuje a velkou stavební parcelou, kterou je potřeba zhodnotit novými silnicemi, halami továren a supermarketů. Bude popsanou knihou, na jejíchž stránkách došlo k mnoha událostem, k mnoha dnes již skoro zapomenutým příběhům…
Spousta kapliček, křížů a smírčích kamenů je již nenávratně zničena a spousta památných stromů pokácena. Možná i o to cennější jsou ti svědkové, kteří zůstali…..
Vydejte se tedy se mnou na putování krajem zapomenutých svědků, ve kterém nejsou důležité letopočty, jména postav a pravdivost příběhů, ale místa, kterých dotýkají. Centrem našeho putování bude Želiv se starobylým klášterem a naše cesty se vydají do okolí měst Pelhřimova, Humpolce, Pacova, Kamenice nad Lipou, Počátek na okrese Pelhřimov a nakoukneme i do okresů Havlíčkův Brod, Jihlava a Tábor.
Pojďte, vydáme se na cestu…….
Tolik z úvodu mé nové knihy Krajem zapomenutých svědků, která na 120 stranách přináší příběhy a fotografie kapliček, kostelů, zvonů, křížů, Božích muk, smírčích křížů, skal, soch, památných stromů a také pokladů nejen lesklých z okresu Pelhřimov na Vysočině. Kniha volně navazuje na knihu Krajem zapomenutých studánek a má i podobné cíle - upozornit na krásná, mnohdy pozapomenutá a mizející místa a pokusit se hledat cesty k jejich ochraně. Knihu vydává Nová tiskárna Pelhřimov, kde ji bude možné zakoupit a určitě ji najdete také na pultech knihkupectví.
Vlastní zahájení prodeje se uskuteční 22. února 2008 v Městské knihovně v Humpolce od 8,00 do 17,00 hodin. Od 15,00 hodin bude přítomen zástupce vydavatele a autor knihy, tedy já.
Věřím, že Vás kniha zaujme.

Soví noc na Křemešníku

7. února 2008 v 21:12 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce akci nazvanou Soví noc. Po setmění se vydáme na výpravu do lesa na Křemešníku a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané jaká setkání nás čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy.
Za sovím houkáním se můžete vydat v sobotu 1. března 2008 v 18,30 hodin od hotelu na Křemešníku nedaleko Pelhřimova. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí a sněžení sovy nehoukají a akce bude zrušena. Konání akce lze ověřit a další informace získat na tel. 737768102