Říjen 2008

15 den pro podlipnické kostely

31. října 2008 v 21:49 | převzato z ECONNECTu |  Pozvání od Zeleného srdce
V sobotu 15. listopadu 2008 opět ožije podhradí středověkého hradu Lipnice na Havlíčkobrodsku. Občanské sdružení Přátelé podlipnických kostelů a farnost Lipnice nad Sázavou pořádají 15. den pro podlipnické kostely a s ním spojenou Svatomartinskou pouť v Dolním Městě. Mezi jedenáctou a půl čtvrtou budou všechny tři gotické kostelíky - sv. Martina v Dolním Městě, sv. Markéty v Loukově a sv. Jiří v Řečici - otevřeny návštěvníkům k prohlídce. Kulturní program začíná ve 14 hodin v sále hostince U Muchů v Dolním Městě benefičním loutkovým představením pro malé i velké Lakomá Barka, které podle stejnojmenné pohádky Jana Wericha nastudoval divadelní spolek Spřáhlo (scénář a režie : Lucie Koryntová, scéna a loutky: Vojtěch Horálek, hudba: Hanuš Axmann). Od 16ti hodin bude v kostele sv. Martina sloužena slavná mše svatá ke cti sv. Martina. Hlavním celebrantem bude P. Gorazd Cetkovský O. Carm. Program 15. dne pro Podlipnické kostely zakončí posvícenská zábava, při které k tanci od 20ti hodin zahraje v sále hospody U Muchů skupina Expres. Opravy kostelů a činnost občanského sdružení mohou návštěvníci Dne pro podlipnické kostely podpořit také zakoupením sady benefičních pohlednic "Polem to vem ke kostelu!". Nedávno se do krajiny pod hradem Lipnicí vydalo několik mladých výtvarníků, kteří v týdenním plenéru zachycovali v kresbách a malbách Podlipnickou krajinu, charakteristickou zvláštní nahotou a skrytou krásou. Sada pohlednic ukazuje Vysočinskou krajinu jakoby učesanou Boží rukou - krajinu vysokých obzorů, krajinu polních cest a zapomenutých kostelů ukrytých mezi lukami. Autorkami jemných pohlednic jsou Magdalena Bartáková, Darja Čančíková, Klára Jelínková, Eliška Koryntová a Františka Lachmanová. Výnos veřejné sbírky, která bude v kostelech během dne probíhat, bude použit na opravy podlipnických kostelů. Číslo transparentního účtu u Reiffeisenbank: 194 123 6028 / 5500. www.kostelni.duch.cz.

Poutníkova studánka u Nezdína

23. října 2008 v 21:34 | Pavel Koubek |  Zapomenuté studánky
Poutníkova studánka je naší další obnovenou studánkou. Najdete ji mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou (okres Havlíčkův Brod) na modré turistické značce směřující z obce Opatovice k Svěcené studánce u Nezdína. Jednalo se o zapomenutou lesní studánku plnou bláta. Studánku jsme vyčistili, vyskládali kamením, udělali novou hrázku a zastřešili jednoduchou střechou.

výstava Návrat ke krajině předků

20. října 2008 v 21:44 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
V Městském muzeu Antonína Sovy v Pacově byla 15.10.2008 otevřena výstava s názvem Návrat ke krajině předků. Jestli se zajímáte o Boží muka, kapličky a kříže, tak je to výstava přesně pro Vás. Najdete zde fotografie a další informace o těchto památkách z okolí Pacova doplněné o spoustu dalších zajímavých předmětů. Výstavu můžete navštívit do 9. listopadu 2008. A abych nezapoměl. Dne 25.10.2008 budou v Pacově vysvěcena opravená Boží muka u Červenkovi zahrady. Průvod vyráží od místní fary ve 14,00 hodin.

Pozvání

1. října 2008 v 22:24 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Rádi bychom Vás pozvali na dvě akce, které pořádají jiná občanská sdružení a která jsou kromě duchovního putování i putováním s možností navštívit jinak povětšinou uzavřené kostely. V kostele sv. Víta v Zahrádce pořádá sdružení Přátelé zahrádky 25.10.2008 Dušičkovou slavnost. Více se dozvíte určitě na plakátcích a nebo na stránkách www.zahradka.euweb.cz Dne 15. listopadu 2008 pořádá sdružení Přátelé podlipnických kostelů v Dolním Městě Svatomartinskou pouť. Program najdete na plakátcích a nebo na stránkách sdružení www.kostelni.duch.cz.

Ježci ještě pomoc nepotřebují

1. října 2008 v 22:19 | Pavel Koubek |  Archa
Již v těchto dnech přinášejí lidé ochráncům přírody ježky s odůvodněním, že nepřežijí zimu. Tato pomoc může v mnoha případech spíše uškodit. S putujícími ježky se můžeme v tomto období setkat na okrajích lesů, v zahradách a v městských parcích. S příchodem podzimu totiž intenzivně vyhledávají potravu, aby si vytvořili dostatečné tukové zásoby pro období zimního spánku. Aby mohl spát ježek až do jara, potřebuje mít před usnutím na začátku listopadu váhu kolem 500 g. V případě, že se mu nepodaří shromáždit dostatek zásob, zimu nepřežije. Takto uhynou především mláďata z podzimního období a slabí a nemocní ježci. Může se to zdát kruté, ale příroda to tak zařídila pro přežití silnějších a zdravých, kteří jsou zárukou zachování druhu. V případě, že se nejedná o opuštěná mláďata například po úhynu matky, je zbytečné zatím ježky odnášet z jim známého prostředí a brát je do lidské péče, protože během krátké doby dokáží získat potřebnou váhu. Lze pomoci přikrmováním, ale nikoliv mlékem, které jim poškozuje játra a může je i usmrtit. Nejvhodnější je maso z konzerv pro kočky. Největší pomocí pro ježky není snaha o záchranu nemocných a slabých jedinců, ale apel na všechny řidiče, aby se jim pokusili na silnicích vyhnout. Pod koly automobilů jich každou noc zbytečně zahynou desítky.