Dejte žábě šanci

2. dubna 2009 v 22:44 | Pavel Koubek |  Archa
S příchodem jara vyrážejí už i na Vysočině na místa rozmnožování stovky žab a dalších obojživelníků. Putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka ve kterém se sami narodili. V případě, že jim jejich cestu překříží silnice, dochází k mnoha malým tragédiím pod kol projíždějících automobilů. Zabránit zbytečnému úhynu putujících žab a čolků se od roku 2000 snažíme v lokalitě Smrdov u Humpolce. Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, tak začínám lokalitu sledovat a s první putující žábou je čas postavit podél silnice 100 m dlouhou zábranu. Putující obojživelníci nemohou zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků ze kterých je po dobu cca 14 dnů dvakrát za noc přenášejí dobrovolníci do rybníka. Za tuto dobu bylo v prvních letech přenášeno cca 1 200 ropuch obecných a dalších obojživelníků. V současné době je však i na této lokalitě parný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí a je přenášeno pouze cca 500 kusů. Když se první ropucha vydá na cestu z rybníka na pevnou zem, tak je nutné zábranu odstranit, aby nebránila v návratu na suchozemská stanoviště. Bohužel zde uhyne množství obojživelníků při cestě z rybníka, ale to by znamenalo vybudovat druhou zábranu a přenášet putující obojživelníky z obou směrů další měsíc a na to bohužel zatím nejsou síly. Důležité je, že obojživelníci nakladli vajíčka, ze kterých bude další generace.
Lokalita Smrdov není jedinou, kde se obojživelníkům na cestě k vodě snaží ochránci přírody v kraji Vysočina pomoci. Na okrese Jihlava zajišťuje na dvou lokalitách stěhování Český svaz ochránců přírody z Jihlavy a velká akce probíhá u Vírské přehrady na okrese Žďár nad Sázavou pod vedením ČSOP Dalečín.
Stále však zbývá ještě mnoho míst, kde obojživelníci pod koly aut hynou a tak prosím řidiče, aby se jim pokusili vyhnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HellParty HellParty | E-mail | Web | 29. září 2011 v 22:10 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama