Květen 2009

Známe Studánku Vysočiny roku 2009

27. května 2009 v 22:01 | Pavel Koubek |  Zapomenuté studánky

Studánkou Vysočiny roku 2009 se stala Křižná studánka u Horních Pasek
nedaleko Humpolce.

U příležitosti světového Dne vody vyhlásilo na jaře letošního roku občanské sdružení Zelené srdce třetí ročník ankety Studánka Vysočiny roku 2009 o nejkrásnější, nejlepší, nejmilejší, nejchutnější studánku kraje Vysočina. Vítěznou studánkou, kterou vybrala porota z pěti navržených, se stala Křižná studánka u Horních Pasek nedaleko Humpolce na hranicích okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod. Rozhodování nebylo vůbec jednoduché, protože letos byly navrženy hned tři poutní studánky, ale porotu zaujal nejvíce právě návrh Křižné studánky. Studánku pramenící pod kaplí Panny Marie navrhl pan František Smejkal z Hradce Králové, který se k ní vrací již od dětství. Studánka v současné době díky suchému počasí nemá vodu, přesto ji členové sdružení vyčistili od napadaného listí a označí ji tabulkou s textem Studánka Vysočiny roku 2009. Vítězný návrh odměnili pořadatelé knihou o studánkách.

Druhé místa získala léčivá poutní studánka sv. Anny u Dobrohostova, kterou navrhla pani Ludmila Vencovská z Humpolce a v těsném závěsu třetí místo získala Žižkova studánka u Malčína, kterou navrhl pan Josef Urbanec z Malčína. Na čtvrtém místě se umístila Stříbrná studánka u Bohdalova a pátou navrženou studánkou je Poustevníkova studánka u Havlíčkovi Borové. Kromě Stříbrné studánky jsou všechny ostatní z okresu Havlíčkův Brod.

Cílem ankety, která bude pokračovat i v příštím roce, je upozornit na krásná místa v kraji Vysočina, mezi které studánky bezesporu patří, ale také na jejich stav, který je v některých případech žalostný. Vzhledem k situaci s pitnou vodou, budeme všechny studánky v budoucnu znovu potřebovat a i na tento fakt chceme anketou upozornit.

Ohrožené královny noci

14. května 2009 v 20:37 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
V sobotu 6. Června 2009 se uskuteční v areálu Stanice ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou od 13,00 hodin akce Dětský den se zvířátky. Mimo množství soutěží a prohlídky stanice si budete moci také prohlédnout výstavu Ohrožené královny noci o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov.

Pomozme jim

14. května 2009 v 20:36 | Pavel Koubek |  Archa
Při cestách přírodou, ale třeba i při cestě do zaměstnání, či do školy, se můžete setkat s volně žijícím živočichem, který potřebuje lidskou pomoc. Chceme vám poradit, jak při takových setkáních pomoci a neublížit.
Ptáčata
Při silném větru nebo bouři mohou z hnízd vypadnout malá neopeřená ptáčata. Matka o ně mimo hnízdo nepečuje a neumí je dostat zpět. Ptáci svá mláďata nepřenášejí. Mládě pak na zemi může prochladnout a zahyne zimou a hladem. Když najdeme takové mládě, pokusíme se o jeho návrat zpět do hnízda mezi sourozence - ptáci nemají čich o nic lepší než lidé, proto lidský dotek nevadí. V případě, že se nám to nepodaří, vezmeme mládě domů do tepla a co nejdříve kontaktujeme stanici pro poraněné živočichy a předáme nalezence odborníkům.
Jsou případy, kdy dobře míněná pomoc může spíše uškodit. U některých druhů opouštějí ptáčata hnízdo dříve, než umějí létat a rodiče je dokrmují v okolí. V případě, že se jedná o už takřka opeřená mláďata např. kosů, poštolek a sov, je nejlepší pomocí opatrně je vysadit na vyvýšené místo (větve stromů, zeď), kde si je rodiče najdou a nakrmí je. Brát je do lidské péče je zbytečné.
Dospělí ptáci
To, že jsou dospělí ptáci poranění, nebo nemocní poznáte většinou podle toho, že ve vaší přítomnosti neodlétnou. Mohou mít krvácející zranění, ale ve většině případů jsou poškozena křídla po zásahu el. proudem, nárazu na překážku, či střetu s dopravními prostředky. Pěvce opatrně odchytíme, umístíme do papírové krabice s otvory pro přívod vzduchu, a co nejdříve předáme odborníkům. Dravci a sovy se při chytání brání, a proto je nikdy nechytáme holou rukou, ale použijeme např. část oděvu a opětovně předáme do péče odborníků ze stanic pro poraněné živočichy. V případě, že si netroufnete odchytnout sami (např. velcí dravci, labutě), kontaktujte pracovníky stanic a počkejte u opeřence do jejich příjezdu. Nikdy neotálejte s předáním odborníkům, protože i dobře míněná pomoc (např. nevhodné ošetření a krmení) může uškodit.
Zajíčci, srnčata
Při jarních procházkách se můžete v přírodě setkat se zdánlivě opuštěným zajíčkem, nebo srnčetem. Matka na ně nechce upozorňovat svou přítomností, a proto je u nich pouze na nezbytnou dobu při krmení. Nejlepší pomocí je pokochat se pohledem a místo okamžitě opustit. Nikdy se jich nedotýkáme, protože matka by je již nepřijala a uhynula by hlady. V lidské péči mají tato mláďata malou naději na přežití a již nikdy je nelze vrátit do volné přírody. Těchto mláďat se ujmeme jen v případě, že jsou poraněná např. zemědělskou technikou.
Veverky
Veverka rodí mláďata v hnízdě či dutině. Často je přenáší do jiného pelechu, přičemž může mládě upustit. Mladé veverky také bývají sráženy ze stromů útočícími strakami nebo silným větrem. Pomůžeme při nálezu velmi malých mláďat na zemi, je-li mládě poraněné, je-li prochladlé či promoklé nebo při nálezu hnízda s mláďaty u padlého stromu. Co nejdříve je předáme do stanice pro poraněné živočichy.
Dospělí savci všech druhů

V případě, že mají viditelné poranění, neutíkají, nebo nemohou utéct před člověkem, potřebují vždy pomoc člověka. Raději je sami nechytejte a obraťte se na pracovníky stanic pro poraněné živočichy.

Pracovníci stanic pro poraněné živočichy vždy rádi poradí jak se v konkrétních případech zachovat.

Kontakty na stanice pro poraněné živočichy v okolí Humpolce

Stanice ochrany fauny Pavlov
Pavlov 22
Ledeč nad Sázavou
tel. 569721293 (info o aktuálním čísle mobilního telefonu)

Záchranná stanice pro živočichy Vlašim
Pláteníkova 264
Vlašim
tel. 777800460, 317845169

Stanice přijímají pouze volně žijící živočichy, nikoliv domácí zvířata.

Další možnosti kam se obrátit o radu a pomoc

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Husova 2115
Havlíčkův Brod
tel. 569429494

Městský úřad Humpolec
Odbor životního prostředí
Horní náměstí 300
Humpolec
Tel. 565 518 180


Ohrožené královny noci v Počátkách

13. května 2009 v 21:19 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
V sobotu 23. května 2009 se v Počátkách na okrese Pelhřimov koná velká akce s názvem Den Přírody. Mimo mnoha jiných atrakcí si budete moct v expozici Městského muzea Počátky prohlédnout výstavu Ohrožené královny noci o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov. Od 14,00 hodin budu odpovídat na dotazy jak chránit přírodu a také podepisovat svou knihu Krajem zapomenutých svědků.

Předsevzetí

13. května 2009 v 21:17 | Bruno Ferrero |  Příběhy pro srdíčko

Jeden dospívající kluk si psal na papír svá předsevzetí. Byl skloněný nad stolem, zatím co maminka žehlila prádlo.
"Kdybych viděl někoho, kdo se chce utopit," psal kluk, "vrhl bych se hned do vody, abych ho zachránil. Kdyby někde hořel dům, zachránil bych děti. Při zemětřesení bych docela určitě neměl strach a vrhal bych se do nebezpečných trosek, abych zachránil všechny ubožáky světa…"
Maminka: "Prosím tě, dojdi mi dolů koupit kousek chleba." "Mami, copak nevidíš, že prší?"

Z knihy Příběhy pro potěchu duše Bruna Ferrero