Říjen 2009

přednáška Zapomenutí svědkové

27. října 2009 v 21:45 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Příběhy kapliček, kostelů, křížů, soch a dalších památek z okresu Pelhřimov si můžete poslechnout na přednášce Zapomenutí svědkové, která se koná 4. listopadu 2009 v 18,30 hodin v kulturním zařízení v obci Častrov (mezi Pelhřimovem a Počátkami)

Těším se na setkání.


Kamenická lípa na sedmém místě

23. října 2009 v 12:27 | Pavel Koubek |  Archa
V celostátní anketě Strom roku 2009, kterou již po 8 vyhlásila Nadace Partnerství, se Kamenická lípa umístila na sedmém místě. Lípa rostoucí v zámeckém parku v Kamenici nad Lipou zastupovala v anketě kraj Vysočina a získala 2 383 hlasů. Stromem roku 2009 se stala Kotelská lípa rostoucí v obci Kotel-Osečná v Libereckém kraji, která získala 11 281 hlasů. I sedmé místo je určitě úspěch a já chci poděkovat všem, kteří podpořili tento zajímavý strom a hlasováním i další výsadbu stromů. Díky hlasování bylo získáno 170 000 Kč, které budou poskytnuty na projekty výsadeb nových stromů.

Smích brání přírodu

9. října 2009 v 23:12 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Zajímá vás příroda a rádi se zasmějete ? Tak právě pro vás je určena výstava Ekofór, která se uskuteční od 15.10 do 8.11. 2009 v Muzeu A. Sovy v Pacově (okres Pelhřimov). Ekofór je soutěž a putovní výstava kreslených vtipů s tématikou ochrany životního prostředí, kterou pořádá Hnutí Brontosaurus. Cílem Ekofóru je humornou formou upozornit na aktuální problémy prostředí, ve kterém žijeme.

Na výstavě v Pacově budou k vidění vtipy z ročníku 2009 a 2008 a výstavu pořádá Městský úřad Pacov, Muzeum A.Sovy a sdružení Zelené srdce

Zahájení se uskuteční 15.10.2009 v 17,00 hodin.

Další obnovený kříž

8. října 2009 v 23:13 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
Další zapomenutý kříž se nám podařilo obnovit tentokrát u Kamenice u Humpolce. Kříž před i po obnově najdete v galerii a především ho potkáte na procházce podzimní přírodou.

Podpořte ještě svůj strom

2. října 2009 v 22:46 | Pavel Koubek |  Archa
Ještě do 10 října 2009 můžete hlasovat pro Kamenickou lípu, která zastupuje kraj Vysočina v anketě Strom roku 2009. Zatím hlasovalo 133 lidí a to stačí na průběžné 7 místo. Pomozte nám to změnit zasláním dárcovské DMS ve tvaru STROM8 na číslo 87777. Podpoříte tak nejenom lípu, ale i vysozování dalších stromů. Děkujeme.
Do konce ankety už se hlasuje tajně a výsledky se dozvíme 22. října 2009 na Koncertu pro stromy, kde bude vystupovat Marta Kubišová.

Více o anketě na www.sromzivota.cz

Šlapanka má nové značení

2. října 2009 v 22:41 | Pavel Koubek |  Archa
Přírodní památka Šlapanka nedaleko Havlíčova Brodu je nově vyznačena v terénu. Toto nevelké chráněné území chrání v údolí stejnojmené říčky podmáčené louky a olšiny se všemi jejich obyvateli.
Pro kraj Vysočina zde sdružení Zelené srdce obnovilo značení. Jedná se o červené pruhy po obvodu území. Z vnějšku území jsou vidět dva pruhy a z nitra území jenom jeden. Na přístupových cestách jsou umístěny tři stojany se státním znakem a jeden větší panel s informacemi o chráněném území.

Ježci ještě pomoc nepotřebují

2. října 2009 v 22:24 | Pavel Koubek |  Archa
Již v těchto dnech přinášejí lidé ochráncům přírody ježky s odůvodněním, že nepřežijí zimu. Tato pomoc může v mnoha případech spíše uškodit. S putujícími ježky se můžeme v tomto období setkat na okrajích lesů, v zahradách a v městských parcích. S příchodem podzimu totiž intenzivně vyhledávají potravu, aby si vytvořili dostatečné tukové zásoby pro období zimního spánku. Aby mohl spát ježek až do jara, potřebuje mít před usnutím na začátku listopadu váhu kolem 500 g. V případě, že se mu nepodaří shromáždit dostatek zásob, zimu nepřežije. Takto uhynou především mláďata z podzimního období a slabí a nemocní ježci.
Když, že se nejedná o opuštěná mláďata, například po úhynu matky, je zbytečné zatím ježky odnášet z jim známého prostředí a brát je do lidské péče, protože během krátké doby dokáží získat potřebnou váhu. Lze pomoci přikrmováním, ale nikoliv mlékem, které jim poškozuje játra a může je i usmrtit. Nejvhodnější je maso z konzerv pro kočky.
Největší pomocí pro ježky není snaha o záchranu nemocných a slabých jedinců, ale apel na všechny řidiče, aby se jim pokusili na silnicích vyhnout. Pod koly automobilů jich každou noc zbytečně zahynou desítky.

Znamení

2. října 2009 v 22:18 | Bruno Ferrero |  Příběhy pro srdíčko
Byla bouře. Na ostrůvek doplaval trosečník, který se ze všech sil držel trámu z rozbité lodi. Ostrůvek byl ve skutečnosti jen větší útes,
holý a nehostinný. Trosečník se začal modlit. Ze všech sil prosil Boha, aby ho zachránil a každý den vyhlížel na obzoru pomoc. Ale žádná nepřicházela.
Po několika dnech se na ostrůvku zabydlel. Podařilo se mu vyrobit nástroje k lovu a obdělávání půdy, po nekonečných pokusech se naučil rozdělávat oheň a v potu tváře si vystavěl přístřeší, které ho chránilo proti větrům a bouřím.
Uplynulo několik měsíců. Trosečník se stále modlil, ale žádná loď se na obzoru neobjevila.
Jednoho dne zavál vítr plameny z ohniště na rohože trosečníkova příbytku. Ten se v okamžiku vzňal. Hustý kouř zahalil celé okolí. Během několika minut přišla v niveč celá jeho několikaměsíční práce.
Trosečník, kterému se nepodařilo zachránit z plamenů takřka nic, se s pláčem zhroutil na písek. "Pro Pane? Proč se mi muselo stát i tohle?"
O několik hodin později přistála u ostrůvku veliká loď a spustila na vodu člun.
"Jak jste zjistili, že tu jsem?" ptal se trosečník, který nevěřil svému štěstí.
"Zahlédli jsme kouřové znamení."

Z knihy Živá voda pro duši autora Bruna Ferrero