Listopad 2009

Probuzení kaple sv. Anny

21. listopadu 2009 v 22:19 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
Probuzení kaple sv. Anny je nový projekt sdružení Zelené srdce, který pro rok 2010 podpořila z Fondu místního rozvoje Nadace VIA. V rámci projektu se v průběhu roku uskuteční tři brigády pro veřejnost, druhý den pro kapli, vznikne malá výstava a informační letáček a hlavně se budeme snažit oživit zapomenuté místo.
Cílem projektu je probudit zájem lidí o kapli sv. Anny a zapojit je do obnovy stavby a místa samotného dobrovolnou pomocí, nebo finančním darem.
Ukázat, že je možné spojit síly a obnovit něco krásného pro všechny.
O jednotlivých akcích Vás budeme samozřejmě informovat i zde.

Boj o lípu pokračuje druhý rok v Mladých Bříštích

21. listopadu 2009 v 22:00 | Pavel Koubek |  Archa
Boj o lípu v centru Mladých Bříšť pokračuje už druhý rok mezi Obecním úřadem a občanským sdružením Zelené srdce. Přímo u silnice procházející obcí stály ještě na začátku letošního roku dvě stoleté lípy malolisté. O jejich osudu se však začalo jednat již na podzim předchozího roku, kdy Obecní úřad Mladé Bříště zahájil na žádost vlastníka pozemku Obce Mladé Bříště správní řízení na jejich pokácení. Důvod ? Špatný zdravotní stav stromů a možné ohrožení zdraví obyvatel obce. Ve většině obcí by stačilo k povolení hlasování zastupitelstva a mohlo by se kácet. Do správního řízení se však přihlásilo naše občanské sdružení, které kacení zpochybnilo a požadovalo rozhodnutí na základě odborného dendrologického posudku. Obecní úřad nechal odborný posudek vypracovat až po vrácení žádosti k novému projednání z krajského úřadu, ke kterému se občanské sdružení odvolalo proti rozhodnutí o povolení ke kácení. Posudek vypracovaný Agenturou ochrany přírody a krajiny doporučil jednu lípu vzhledem k jejímu stavu pokácet a druhou zachovat a pouze ošetřit, protože se jedná o vitální strom. Jedna lípa byla tedy pokácena. Dalo by se říci kompromis pro obě strany. Není tomu tak. Obecní úřad Mladé Bříště zahájil na konci září
nové správní řízení a chce pokácet i druhou lípu i přes nesouhlasný odborný posudek.
Budeme se tomu snažit znovu zabránit, protože pomineme-li biologický význam stromu, je lípa
dominantou centra obce.

Nový kříž u Polní studánky

13. listopadu 2009 v 20:53 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
V říjnu 2009 se nám podařilo dokončit umístění nového kříže u Polní studánky u Mladých Bříšť nedaleko Humpolce na okrese Pelhřimov.

Chudák

13. listopadu 2009 v 20:35 | Bruno Ferrero |  Příběhy pro srdíčko
Byla kdysi jedna šťastná a spokojená rodina, která žila v malém domě na předměstí. Jednoho večera seděli všichni u stolu, když uslyšeli klepání na dveře. Otec se zvedl a šel otevřít.
Za dveřmi stál stařec v otrhaném kabátě bez knoflíků a v rozervaných kalhotách. Nesl košík plný zeleniny. Ptal se, jestli si rodina nechce koupit nějakou zeleninu. Koupili ji hned, protože si přáli, aby už odešel. Za několik dní přišel stařec se zeleninou znovu a pak zase.
Jak ubíhal čas, stařec a rodina se spřátelili. Muž přinášel zeleninu každý týden. Zjistili, že trpí šedým zákalem a že je skoro slepý. Ale byl tak milý, že pokaždé netrpělivě čekali na jeho návštěvu a vážili si jeho společnosti.
Jednoho dne, zatímco jim prodával zeleninu, řekl: "Včera jsem dostal velký dar! Před svým domem jsem našel koš s oblečením, který tam pro mě někdo nechal."
Protože všichni věděli, jak šaty potřebuje, zaradovali se: "Zázrak, to je opravdu zázrak!" a slepý stařec odpověděl: Ale nejzázračnější je, že jsem našel rodinu, která ty šaty opravdu potřebuje."

z knihy Pohlazení pro duši Brana Ferrero

Přednášky

13. listopadu 2009 v 20:34 | Pavel Koubek |  Přednášky, výstavy a tak
Přednáška o Zapomenutých svědcích v Častrově se vydařila a přišlo 20 lidí. Téhož dne dopoledne jsem přednášel v Havlíčkově Brodě pro Akademii třetího věku o Zapomenutých studánkách.

V případě, že i u Vás je zájem o podobnou přednášku, rád přijedu. Více informací o přednáškách a výstavách najdete v rubrice Přednášky, výstavy a tak.