Prosinec 2009

K zamyšlení do roku 2010

28. prosince 2009 v 20:59 | přišlo poštou |  Příběhy pro srdíčko

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po horské cestě přijíždí bavorák a za ním se táhnou oblaka prachu. Za volantem sedí mladý muž ve skvěle padnoucím obleku od Broniho, v naleštěných botách od Gucciho, vázanka je D + G a na očích má tmavé brýle Ray Ban. Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá:
"Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?"
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: "Ale jo, proč ne?" Úspěšný mladý muž zaparkuje svůj bavorák, vytáhne notebook Dell, připojí ho ke svému mobilu AT&T, pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit ESA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s maximálním rozlišením. Pak pomocí Photoshopu otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku.
Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců, a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má data zpracovaná. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi:
"Máš přesně 1586 ovcí!"
"To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci."
Ovčák pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá:
"Když Vám řeknu, jaké je Vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?"
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví:
"Jistě."
"Jste konzultant Evropské unie, " řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: "To je pravda. Jak jste to poznal?"
"Vůbec jsem nemusel hádat," povídá ovčák. "Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste dostat zaplaceno za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný h......
A teď mi vraťte mého psa !"
Proč se žáby stěhují ?

28. prosince 2009 v 20:54 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce

Na tuto otázku se pokusíme odpovědět na stejnojmenné přednášce věnované našim obojživelníkům. Přednáška se uskuteční 7. ledna 2009 v 18,00 hodin v klubovně v ZOO v Jihlavě.

S touto a dalšími přednáškami můžeme přijet v roce 2010 i k vám.


Dárek

20. prosince 2009 v 22:58 Příběhy pro srdíčko
Před dávnými časy byla jedna vesnice, v níž žili velmi chudí lidé. Zima v tom kraji bývala krutá a všichni měli strach o jednoho chudého starého člověka, který bude určitě velmi trpět - měl na sebe jen pár hadrů. Potřeboval by svetr. Ale nikdo ve vesnici neměl dva svetry a nikdo neměl peníze, aby mu pomohl.
Nakonec dostala jedna žena nápad. "Když si každý ve vesnici vytáhne ze svého svetru jedno vlněné vlákno, ani se to nepozná, a přinese i malé zbytky vlny, které doma najde, budeme mít dost vlny na to, abychom tomu chudému starci upletli nový svetr."
Všichni souhlasili. Každý přinesl vlákno a někteří i nějaký zbytek vlny v klubíčku. Všechna vlákna se navázala dohromady, až vzniklo několik vlněných klubek. Šikovná žena dlouho pracovala jehlicemi a upletla úžasný pestrobarevný svetr. Na začátku zimy ho všichni společně odnesli starci.
Ubohý muž přijal dar se slzami v očích. A tak v té mrazivé zimě nikomu ve vesnici nebyla zima. A chudý stařec měl určitě svetr ze všech nejkrásnější a nejhřejivější.

Z knihy Bruna Ferrero Květiny pro duši

Přejeme vám krásné a klidné Vánoce. Dárky, které vás potěší a hodně zdraví, štěstí a dobrých lidí kolem sebe v roce 2010

za sdružení Zelené srdce Pavel Koubek

Rozmanitost přírody v hledáčku fotoaparátů

8. prosince 2009 v 20:13 | tisková zpráva |  Archa
Už 8. prosince 2009 se v Jihlavě veřejnosti otevře jedinečná výstava fotografií na téma rozmanitost organismů žijících na této planetě s názvem Biodiverzita. Za odborným termínem se skrývá prezentace dvou desítek velkoplošných impozantních barevných fotografií přírody z různých koutů světa od známých francouzských fotografů, jako jsou Yann Arthus-Bertrand, Cyril Ruoso či Xavier Desmier.
Výstavu připravil Krajský úřad kraje Vysočina, velvyslanectví Francouzské republiky a Muzeum Vysočiny Jihlava. "Výstava je svým zaměřením určena převážně pro žáky základních a středních škol, ale svou hravostí a poetikou neurazí ani náročnější návštěvníky či znalce velkoformátové fotografie. Cílem dvojjazyčně koncipované výstavy je nejen podpořit výuku francouzského jazyka na školách, ale zejména představit prostřednictvím fotografie krásu a různorodost přírody a přiblížit lidem nutnost její ochrany. Výstava bude zahájena souběžně s Konferencí OSN o změnách klimatu, kterou hostí dánská Kodaň," uvedla Martina Tomšů z krajského odboru sekretariátu hejtmana.
Výstava bude pro veřejnost otevřena od 8. prosince 2009 do 8. ledna 2010 v historických prostorách Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí 55 v Jihlavě.

Skutečný dárek

6. prosince 2009 v 21:59 | Pavel Koubek |  Člověk člověku
Už jste někdy někomu dali pod stromeček krávu, kozu a nebo hejno slepic? Asi ne! Tento dárek vám umožní věnovat společnost Člověk v tísni. Skutečné zvíře (nebo jiné potřebné věci) však dostanou chudí lidé v různých koutech světa. Vy získáte potvrzení, které jako netradiční dárek můžete věnovat někomu pod stromeček. My jsme si právě několik takových dárku koupili. Více na www.skutecnydarek.cz

Vánoce z FOKUSu Vysočina.

1. prosince 2009 v 20:41 | Fokus Vysočina |  Člověk člověku
Drobné dárky z textilu a keramiky s vánoční tématikou, betlémy a adventní věnce si můžete prohlédnout i zakoupit na tradiční vánoční výstavě chráněných dílen FOKUSU Vysočina. Výstava bude otevřena pro veřejnost ve dnech 7. - 20. prosince v průjezdu pelhřimovské radnice, Masarykovo nám čp. 3. Prodávat se bude v pracovní dny od 10 do 17 hodin a na Zlatou neděli. Přijďte se podívat a zároveň tak podpořit činnost chráněných dílen FOKUSU. Děkujeme.