Březen 2010

Pozor na žáby

29. března 2010 v 20:51 | Pavel Koubek |  Archa
Na místa rozmnožování se již vydávají skokani hnědí. Dejte jim šanci při přecházení silnic.Začalo jaro

29. března 2010 v 20:45 | Pavel Koubek
bledule

Nářadí čeká

29. března 2010 v 20:42 | Pavel Koubek |  Probuzení kaple sv. Anny
nářadí

Toto nářadí čeká na šikovné ruce ochotné nám pomoci s jarním probuzením kaple sv. Anny u Pelhřimova. Brigáda se uskuteční 17. dubna 2010 od 8,00 hodin. Podrobnosti najdete již brzy zde.  

Probouzení památek

29. března 2010 v 20:39 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
Po zimně probouzíme i kříže.  Všechny čekají na vyhrabání listí, trávy a sebrání popadaných větví.

Úklid u studánek

29. března 2010 v 20:33 | Pavel Koubek |  Zapomenuté studánky
Polní studánka je letos první, která se dočkala jarního úklidu, ale určitě není poslední. Zelené srdce obnovilo v minulých letech 16 studánek a o všechny se snažíme nadále pečovat.

polní

Sovy se slétly do Pacova

29. března 2010 v 20:27 | Pavel Koubek |  Archa

pavov


V Městském muzeu A.Sovy v Pacově si můžete do 5. dubna prohlédnout výstavu Ohrožené královny noci o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov.

Nový domov pro poštolky

29. března 2010 v 20:21 | Pavel Koubek |  Archa
V budce za tímto otvorem se loni usadil pár poštolek, ale i po této kolmé stěně se do budky dostala kuna a vajíčka zlikvidovala. Vletový otvor je tedy již oplechovaný a budka čeká na nové nájemníky, kteří zde mohou již klidně hnízdit. 

hnízdo

Doma

26. března 2010 v 23:00 | přišlo poštou |  Příběhy pro srdíčko
Otec rodiny se vrací z práce domů a vidí, jak jeho děti sedí v pyžamech před domem a hrají si v blátě s prázdnými krabičkami od pizzy a číny, které jsou rozházeny po zahradě kolem dokola.
Vrátka na ulici jsou otevřená dokořán, zrovna tak dveře od auta.
Uvnitř leží pes čerstvě vyválený v blátě a nikde ani stopa po druhém psu.
Muž vešel do domu a tam uviděl ještě
mnohem větší nepořádek. Lampa ležela převrácená na zemi a koberec byl skrčený u zdi.
Uprostřed pokoje hlasitě hrála televize a jídelna byla zaházená hračkami a různými díly šatníku. V kuchyni to nevypadalo o moc lépe. Ve dřezu stála hromada nádobí. Rádio hrálo
na plné kolo, zbytky snídaně zůstaly rozházené po stole, navrchu na prostírání ležela kočka.
Lednice byla otevřená, psí žrádlo vysypané na podlaze, rozbitá sklenička se válela pod stolem a u zadních dveří se tyčila hromádka uplácaná z písku.
Muž rychle vyběhl schody, přitom šlapal na další hračky a oblečení. Ale nehleděl na to, jen hledal svou manželku. Bál se, že je nemocná, nebo se jí něco vážného stalo. Viděl, jak dveřmi koupelny prosakuje voda. Nakoukl tam a uviděl mokré ručníky na podlaze. Rozlité mýdlo v hromadě špinavého prádla a mezi vším další rozházené hračky.
Kilometry toaletního papíru se vinuly mezi tím vším a zrcadlo a stěny byly pomalovány zubní pastou.
Rychle se otočil a spěchal do ložnice, kde našel svou manželku, ležící v posteli a čtoucí knihu. Podívala se na něj a zeptala se ho, jak se měl celý den.
Kouknul se na ní dost nedůvěřivě a zeptal se: "Co se tu dnes stalo?" Usmála se znovu a odpověděla: Pamatuješ si, drahý, že každý den, když se vracíš z práce, ptáš se mě: Co jsi, ksakru, dělala celý den?" "Ano" odpověděl muž velmi nejistě. "Tak dnes jsem nedělala vůbec nic!"

Ohrožené královny noci

21. března 2010 v 21:52 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Soví noc na Křemešníku se nakonec vydařila. celou sobotu vytrvale sněžilo, ale těsně před začátkem přestalo a u hotelu se sešlo 20 zájemců o soví houkání. Hned na první zastávce reagoval na magnetofonovou nahrávku puštík obecný a krásně jsme si popovídali. Jiná sova se již neozvala, ale i putovíní po nočním zimním Křemešníku má své kouzlo. Jestli vás sovy zajímají, chceme vás pozvat na výstavu do Pacova.

Sovy již od pradávna přitahovaly pozornost lidí. Pro jedny znamenaly symbol moudrosti a pro druhé posly neštěstí. Ve starém Egyptě byly posvátnými ptáky. Jejich velké a dopředu směřující oči, uzavřené v nápadném péřovém závoji, připomínají natolik lidskou tvář, že sovám byly přisuzovány lidské vlastnosti a schopnosti. Sovy se dostaly i do mytologie. Nejznámější je sýček, který je spojován s bohyní Athenou a po ní dostal také své latinské jméno.
Ve středověku byla naopak sova spojována s nekalými silami a byla zobrazována ve společnosti čarodějů a ježibab. Byla obviňována, že svou přítomností věští smrt a tato pověra se udržela místy až dodnes. Důvodem byl noční život a výraz obličeje podobný člověku, pro který byly v této době sovy přirovnávány k vyslancům pekla. Věřilo se, že zabitá sova přitlučená na vrata od chléva, uchrání dobytek před zlými silami a uhranutím.
V dnešní době unikají sovy pozornosti většiny lidí. Už tak často nechodíme noční tmou a večery trávíme za okny domů. Je to i tím, že soví houkání zní krajinou stále vzácněji a většina našich sov patří mezi ohrožené druhy. Přiblížit vám skrytý život, příčiny ohrožení a možnosti ochrany našich sov si klade za cíl výstava s názvem Ohrožené královny noci, kterou pro vás připravilo Městské muzeum A.Sovy a Občanské sdružení Zelené srdce. Prostřednictvím fotografií a textů získáte informace o většině z 11 u nás se vyskytujících druhů. Především se seznámíte se sovou pálenou, která patří na Vysočině v současné době k nejvzácnějším a nejohroženějším druhům. Výstavu můžete navštívit v Městském muzeu A. Sovy v termínu od 23.3 do 5.4.2010. Pro všechny, kteří raději poslouchají, než čtou, je připravená přednáška doplněná promítáním diapozitivů, která se uskuteční po slavnostní zahájení dne 23.3.2010 v 17,00 hodin.

Soutok studánek Vysočiny v Pelhřimově

21. března 2010 v 21:48 | Pavel Koubek |  Zapomenuté studánky
Do Pelhřimova dnes symbolicky přiteklo čtyřicet studánek, aby se u příležitosti Dne vody staly součástí projektu Soutok vod planety Země realizovaného agenturou Dobrý den. Do říčky Bělé přiteklo obřím trychtýřem od roku 2005 skoro 700 vzorků vody z celého světa, ale studánek z Vysočiny mnoho zastoupeno nebylo a tak jsme se to rozhodli změnit. Hlavním důvodem je však fakt, že čistá voda se stává nejen u nás, ale v celém světě stále větší vzácností a studánky a prameny jsou symbolem čistoty vody. Chceme především upozornit na to, že čisté studánky se stávají i na Vysočině stále větším pokladem a všechny je budeme v budoucnu potřebovat. Kromě nezájmu lidí a nešetrného hospodaření je ohrožuje především všudy přítomné chemické znečištění a pouze ze studánek v hlubokých lesích se lze zatím napít bez obav. V dnešním soutoku jsou zastoupeny studánky lesní i polní, zázračné pramenící pod kapličkami a i ty, o které se nikdo nestará. Studánky do Pelhřimova přitekly z okresů Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava a na jejich shromáždění se kromě Zeleného srdce podílely i organizace Českého svazu ochránců přírody Margarita z Jihlavy a Klubu českých turistů ze Senožat a další jednotlivci. Občanské sdružení Zelené srdce se ochraně studánek na Vysočině věnuje dlouhodobě. Od roku 2002 se nám podařilo obnovit 16 zapomenutých studánek, o které se snažíme nadále pečovat, ale stále je tu mnoho dalších, které na pomoc čekají. Možná i dnešní akce přispěje k tomu, že se to změní.

Jak se do lesa houká ?

21. března 2010 v 21:28 | Tom

Jak se do lesa
houká?

… přijďte si to poslechnout v sobotu 27. března do školicího střediska opatovských hasičů. Od 18:00 tam o tom - a lecčems dalším okolo sov - bude povídat

Pavel Koubek

O hodinu později pak vezmeme magnetofon a půjdeme o okolních lesů a stání zavolat na sovy jejich vlastní řečí - třeba nám budou odpovídat.

Srdečně zvou a na setkání se těší

o. s. Zelené srdce

ZO ČSOP Margarita

Za podpory Obecního úřadu v Opatově
a Sdružení dobrovolných hasičů Opatov