Ohrožené královny noci

21. března 2010 v 21:52 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Soví noc na Křemešníku se nakonec vydařila. celou sobotu vytrvale sněžilo, ale těsně před začátkem přestalo a u hotelu se sešlo 20 zájemců o soví houkání. Hned na první zastávce reagoval na magnetofonovou nahrávku puštík obecný a krásně jsme si popovídali. Jiná sova se již neozvala, ale i putovíní po nočním zimním Křemešníku má své kouzlo. Jestli vás sovy zajímají, chceme vás pozvat na výstavu do Pacova.

Sovy již od pradávna přitahovaly pozornost lidí. Pro jedny znamenaly symbol moudrosti a pro druhé posly neštěstí. Ve starém Egyptě byly posvátnými ptáky. Jejich velké a dopředu směřující oči, uzavřené v nápadném péřovém závoji, připomínají natolik lidskou tvář, že sovám byly přisuzovány lidské vlastnosti a schopnosti. Sovy se dostaly i do mytologie. Nejznámější je sýček, který je spojován s bohyní Athenou a po ní dostal také své latinské jméno.
Ve středověku byla naopak sova spojována s nekalými silami a byla zobrazována ve společnosti čarodějů a ježibab. Byla obviňována, že svou přítomností věští smrt a tato pověra se udržela místy až dodnes. Důvodem byl noční život a výraz obličeje podobný člověku, pro který byly v této době sovy přirovnávány k vyslancům pekla. Věřilo se, že zabitá sova přitlučená na vrata od chléva, uchrání dobytek před zlými silami a uhranutím.
V dnešní době unikají sovy pozornosti většiny lidí. Už tak často nechodíme noční tmou a večery trávíme za okny domů. Je to i tím, že soví houkání zní krajinou stále vzácněji a většina našich sov patří mezi ohrožené druhy. Přiblížit vám skrytý život, příčiny ohrožení a možnosti ochrany našich sov si klade za cíl výstava s názvem Ohrožené královny noci, kterou pro vás připravilo Městské muzeum A.Sovy a Občanské sdružení Zelené srdce. Prostřednictvím fotografií a textů získáte informace o většině z 11 u nás se vyskytujících druhů. Především se seznámíte se sovou pálenou, která patří na Vysočině v současné době k nejvzácnějším a nejohroženějším druhům. Výstavu můžete navštívit v Městském muzeu A. Sovy v termínu od 23.3 do 5.4.2010. Pro všechny, kteří raději poslouchají, než čtou, je připravená přednáška doplněná promítáním diapozitivů, která se uskuteční po slavnostní zahájení dne 23.3.2010 v 17,00 hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama