Květen 2010

Noc kostelů a Letní pomáhání u sv. Anny

30. května 2010 v 22:10 | Pavel Koubek |  Probuzení kaple sv. Anny
V pátek 28.5.2010 se u kaple sv. Anny uskutečnila Noc kostelů. K vidění byla výstava fotografií Probuzení kaple sv. Anny a kaple v jiném světle - ve světle svíček a k poslouchání vyprávění o kapli. Pravda, bylo nejisté počasí, volby a tak mnoho lidí nepřišlo. I přesto to byla příjemná akce.

U kaple se sejdem znovu 5. června 2010 od 8,00 do cca 12,00 hodin na akci Letní pomáhání. Název už napovídá o co půjde. Budeme uklízet posekanou trávu z okolí kaple a pokračovat v úpravách terénu. Budeme moc rádi, když nám příjdete pomoct, protože  tuhle krásnou stavbu zachránit sami nedokážeme. Děkujeme.  Akce se koná v rámci projektu Probuzení kaple sv. Anny podpořeného Nadací VIA.


Noc kostelů otevírá dveře

25. května 2010 v 22:44 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Nadcházející víkend nebude pouze ve znamení voleb, ale v pátek 28. května proběhne také mezinárodní akce nazvaná Noc kostelů, která se podruhé uskuteční i v České republice. Jindy povětšinou zavřené dveře kostelů se otevřou k návštěvě pro všechny lidí dobré vůle ke společnému setkání a k objevování krásy křesťanských staveb.  Pro příchozí budou připraveny koncerty, výstavy, komentované prohlídky a další aktivity.
Pomyslné dveře se otevřou také u kaple sv. Anny nedaleko Pelhřimova, která je jedním ze dvou otevřených kostelů na okrese Pelhřimov. Od 19,00 do 21,00 hodin bude v kapli k prohlédnutí v pelhřimovské premiéře výstava fotografií Probuzení kaple sv. Anny o jejím zrození, zapomenutí a probuzení a k poslouchání vyprávění o osudech této památky. Od 21,00 do 22,00 hodin si budete moct prohlédnout interiér kaple v jiném světle a to ve světle svíček. Noc kostelů u kaple sv. Anny bude hlavně o setkání. O setkání s poutním místem a o setkání lidí, kterým učarovalo. Těšíme se na vaši návštěvu.

Více o celostátní Noci kostelů na www.nockostelu.cz   

nc

Pozor na mláďata

25. května 2010 v 22:39 | Pavel Koubek |  Archa
V následujících dnech a týdnech se můžete při cestách přírodou, ale třeba i při cestě do zaměstnání, či do školy setkat s mláďaty  volně žijícím živočichem, která se vydávají na první životní krůčky a jsou tak velice zranitelná. Lidé se snaží mláďatům v dobré víře pomoci, ale v některých případech tato pomoc spíše škodí. Chceme vám poradit, jak při takových setkáních pomoci a neublížit.


Ptáčata

Při silném větru nebo bouři mohou z hnízd vypadnout malá neopeřená ptáčata. Matka o ně mimo hnízdo nepečuje a neumí je dostat zpět. Ptáci svá mláďata nepřenášejí. Mládě pak na zemi může prochladnout a zahyne zimou a hladem. Když najdeme takové mládě, pokusíme se o jeho návrat zpět do hnízda mezi sourozence - ptáci nemají čich o nic lepší než lidé, proto lidský dotek nevadí. V případě, že se nám to nepodaří, vezmeme mládě domů do tepla a co nejdříve kontaktujeme stanici pro poraněné živočichy a předáme nalezence odborníkům.

Jsou případy, kdy dobře míněná pomoc může spíše uškodit. U některých druhů opouštějí ptáčata hnízdo dříve, než umějí létat a rodiče je dokrmují v okolí. V případě, že se jedná o už takřka opeřená mláďata např. kosů, poštolek a sov, je nejlepší pomocí opatrně je vysadit na vyvýšené místo (větve stromů, zeď), kde si je rodiče najdou a nakrmí je. Brát je do lidské péče je zbytečné.

mladý kalous ušatý

Zajíčci, srnčata

Při jarních procházkách se můžete v přírodě setkat se zdánlivě opuštěným zajíčkem, nebo srnčetem. Matka na ně nechce upozorňovat svou přítomností, a proto je u nich pouze na nezbytnou dobu při krmení. Nejlepší pomocí je pokochat se pohledem a místo okamžitě opustit. Nikdy se jich nedotýkáme, protože matka by je již nepřijala a uhynula by hlady. V lidské péči mají tato mláďata malou naději na přežití a již nikdy je nelze vrátit do volné přírody. Těchto mláďat se ujmeme jen v případě, že jsou poraněná např. zemědělskou technikou.

Veverky

Veverka rodí mláďata v hnízdě či dutině. Často je přenáší do jiného pelechu, přičemž může mládě upustit. Mladé veverky také bývají sráženy ze stromů útočícími strakami nebo silným větrem. Pomůžeme při nálezu velmi malých mláďat na zemi, je-li mládě poraněné, je-li prochladlé či promoklé nebo při nálezu hnízda s mláďaty u padlého stromu. Co nejdříve je předáme do stanice pro poraněné živočichy.

Dospělí ptáci

To, že jsou dospělí ptáci poranění, nebo nemocní poznáte většinou podle toho, že ve vaší přítomnosti neodlétnou. Mohou mít krvácející zranění, ale ve většině případů jsou poškozena křídla po zásahu el. proudem, nárazu na překážku, či střetu s dopravními prostředky. Pěvce opatrně odchytíme, umístíme do papírové krabice s otvory pro přívod vzduchu, a co nejdříve předáme odborníkům.
Dravci a sovy se při chytání brání, a proto je nikdy nechytáme holou rukou, ale použijeme např. část oděvu a opětovně předáme do péče odborníků ze stanic pro poraněné živočichy. V případě, že si netroufnete odchytnout sami (např. velcí dravci, labutě), kontaktujte pracovníky stanic a počkejte u opeřence do jejich příjezdu. Nikdy neotálejte s předáním odborníkům, protože i dobře míněná pomoc (např. nevhodné ošetření a krmení) může uškodit.

O radu a pomoc se můžete z celého kraje Vysočina obracet na Stanici ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou na kontaktní telefon 734309798.

Torzo kříže

13. května 2010 v 21:51 | Pavel Koubek |  Zapomenutí svědkové
Takto dopadl kříž, který stával u silnice u Speřic nedaleko Humpolce. Asi někomu překážel.... 


Vítání ptačího zpěvu

2. května 2010 v 20:45 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce

Vítání ptačího zpěvu se stalo akcí na kterou začátkem května vyrážejí stovky lidí na mnoha místech po celé Evropě. Jedním z těchto míst bude i Křemešník u Pelhřimova.   Smyslem vítání ptačího zpěvu je seznámit nejširší veřejnost s hlasy našich opeřenců a přiblížit jim jejich život.
Putování za hlasy ptáků po okraji přírodní rezervace je určeno opravdu pro ranní ptáčata, protože od hotelu na Křemešníku se účastníci vydají v sobotu 8.5.2010 takřka ještě za tmy a to ve 4,30 hodin. Jen tak je totiž možné slyšet jednotlivé probouzející se opeřence a rozeznat jejich písničky.
Tradice Vítání ptačího zpěvu vznikla v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy na začátku května ptačí zpěv. Vítání ptačího zpěvu se pak stalo kampaní mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife International. U nás je pořádáno od roku 1992 pod patronací České společnosti ornitologické.výstava Probuzení kaple sv. Anny v Humpolci

2. května 2010 v 9:54 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce

Celý květen můžete v Městské knihovně v Humpolci navštívit výstavu fotografií Probuzení kaple sv. Anny o zrození, zapomenutí a probuzení jedné kaple.

Tři děti

2. května 2010 v 9:48 Příběhy pro srdíčko
Když ho přijali jako redaktora do důležitého národního deníku, zdálo se mu, že se dotkl nebe. Zavolal mamince, tatínkovi a samozřejmě i milé Monice, které prostě jen řekl: "Dostal jsem místo! Můžeme se vzít!"
Vzali se a během let se jim narodili tři čiperné děti: Matouš, Marta a Vavřinec.
Štěstí trvalo šest let, ale pak musel deník ukončit činnost. Mladý otec se snažil najít místo, jako redaktor místních novin. Ani tyto noviny však dlouho nevydržely. Další hledání bylo namáhavé. Každý den maminka i tři děti viděly, že je tatínkova tvář čím dál zachmuřenější.
Jednou večer si muž s hořkostí ulevil: "Je to všechno na nic! V mém oboru prostě už nic není. Všichni propouštějí, zaměstnance vyhazují…" Monika se mu snažila dodat odvahu, mluvila o jeho snech a o jeho nepochybných schopnostech, o naději….
Druhý den otec vstal, až když už byly děti ve škole. S těžkým srdcem si vzal šálek ke stolu, kde obvykle pracoval, a pohled mu padl na odpadkový koš. Jeho pozornost upoutalo několik velkých růžových střepů. Poznal, že to jsou kusy tří růžových prasátek, které děti měly jako pokladničky. A na stole byla hromádka mincí, spousta desetníků a nějaká eura, a dokonce i několik zlatých knoflíků. Pod hromádkou byl kousek papíru, na který dětská ruka napsala: "Milý tatínku, věříme ti. Matouš, Marta a Vavřinec.
Oči mu zvlhly, špatné myšlenky byly pryč, znovu dostal odvahu. Zaťal pěsti a slíbil si: "Vaší důvěru nezklamu!"
Dnes stojí na psacím stole jednoho z nejvýznamnějších evropských vydavatelů stříbrný rámeček. Vydavatel ho ukazuje s pýchou a říká: "Tohle je tajemství mé síly!" V rámečku je jen list papíru s nejistým a trochu roztřeseným písmem: "Milý tatínku, věříme ti…."
                                                                                 Z knihy Květiny pro duši Bruna Ferrero