Mezi zvláštní skupinu živočichů patří netopýři, protože jako jediní savci dokážou aktivně létat. Proto se jim také někdy říká létající myši, ale s drobnými hlodavci nemají mnoho společného. V minulosti byli často zobrazováni ve společnosti čarodějnic a drápek nebo křídlo z netopýra nesmělo chybět v žádném čarodějnickém lektvaru. Nejčastěji se s nimi setkáváme za letního soumraku, kdy je zahlédneme při lovu hmyzu nad rybníky, nebo kolem pouličního osvětlení.
Oni však s námi skrytě žijí takřka pod jednou střechou.
Na území ČR se vyskytuje celkem 21 druhů. Některé z nich se pro své životní nároky na Vysočině nevyskytují, nebo už díky změnám způsobeným člověkem vymizely. Setkat se můžeme především s netopýrem rezavým, vodním a velkým. Možná se ptáte proč chránit takové příšerky, ale netopýři patří k významným regulátorům hmyzu, který je jejich hlavní potravou. Za jednu noc dokáže jeden netopýr spotřebovat množství hmyzu tvořící až 1/4 jeho váhy a to může představovat až 1000 komárů.
Už jen proto si zaslouží naši pomoc a ochranu.
Jenou za základních podmínek pro jejich další přežití je ochrana letních a zimních úkrytů.
Netopýří rok
Netopýří rok začíná koncem zimy, kdy opouštějí hlavní zimoviště v podzemních prostorách a přesouvají se do letních úkrytů.
Na půdách budov, nebo ve stromových dutinách, vytvářejí letní mateřské kolonie tvořené především samičkami, které zde vychovávají většinou po jednom mláděti. Samečkové žijí v tomto období samotářským životem, či u některých druhů vytvářejí vlastní malé kolonie. Na začátku srpna vyletují na výuku lovu poprvé i mláďata, a tak je možné nad některými rybníky sledovat opravdové hemžení. Konec srpna je obdobím každoročního stěhování do přechodných úkrytů a setkávání samiček se samečky. S příchodem podzimu překonávají některé druhy netopýrů vzdálenosti i několika desítek kilometrů na zimoviště. Zimoviště musí splňovat základní podmínky a těmi jsou relativné stálá teplota, vlhkost a proudění vzduchu. S příchodem zimy upadnou do letargie, kdy sníží srdeční činnost a tím i výdej energie na minimum. Při násilném probuzení znamená každá minuta spotřebu energie na jeden den spánku a proto může každé vyrušení představovat smrtelné ohrožení.
Netopýři na návštěvě
Koncem léta mohou večer mladí nezkušení netopýři vlétnout do domů. Není nutné propadat panice a bát se, že se vám zamotají do vlasů - to je jen pověra.
Většinou stačí jen na několik minut zhasnout a netopýr sám vylétne.
V případě nálezu spících netopýrů za bílého dne postačí nechat otevřené okno a počkat až se tmou netopýři vylétnou a potom okno zavřít. Když už je nutné netopýra odchytnout, tak opatrně s použitím rukavice, nebo požádejte o pomoc ochránce přírody, kteří mají již s odchytem zkušenosti.
Pod jednou střechou
Přirozeným úkrytem netopýrů jsou jeskyně, dutiny ve stromech a škvíry pod kůrou. Se změnami v krajině se naučili využívat i lidské stavby.
Domov jim poskytují půdy kostelů, zámků a dalších podobných budov, ale i chat a chalup a v posledních letech také různé škvíry v panelových domech a bytovkách. Při rekonstrukcích a opravách bychom měli myslet na to, že zde s námi pod jednou střechou mohou žít tito zajímavý tvorové a vždy lze najít řešení, jak jim zbytečně neublížit.
Na půdách jejich přítomnost prozradí hromádky trusu a pískání, ale ve škvírách a větracích otvorech panelových domů o nich ani nevíme a jejich přítomnost se zjistí až při zahájení stavebních prací. Myslete na ně.
Stavební záměr je vždy vhodné předem konzultovat s odborníky, kteří určí druh netopýra a na základě průzkumu konkrétní situace vám poradí nejvhodnější řešení.
Podrobné informace o ochraně netopýrů naleznete na webu České společnosti na ochranu netopýrů na adrese: www.ceson.cz
Co můžete udělat Vy ?
- Stavební práce provádět v období nepřítomnosti netopýrů v úkrytu - u letních kolonií je to období od konce srpna do března a u zimovišť od dubna do října.
- Zachovat vletové a výletové otvory, které netopýři používají (uzavřením otvorů zabráníte nejen návratu netopýrů do úkrytu, ale můžete v něm uvěznit například matky s mláďaty a odsoudit je tak k pomalému umírání).
- Opatření proti vnikání holubů do půdních prostor provést tak, aby byl zároveň umožněn přístup netopýrů.
- Pro impregnaci dřeva použít prostředky co nejméně toxické pro netopýry a použít
je v období jejich nepřítomnosti v úkrytu.
- V případě, že není možné zachovat stávající úkryt, zajistit, aby mohli netopýři vylétnout a nemohli se před jeho uzavřením vrátit zpět (lze spolehlivě uskutečnit pouze v období březen-duben nebo září-říjen).
- Ztrátu úkrytu lze částečně nahradit umístěním speciální netopýří budky.
- V případě nálezu poraněného netopýra v kraji Vysočina kontaktujte Stanici ochrany fauny Pavlov na tel. 569721293
- V případě úmyslného zabíjení netopýrů v kraji vysočina kontaktujte příslušný referát životního prostředí městského úřadu, nebo Českou inspekci životního prostředí Havlíčkův Brod na tel. 569496111