Prosinec 2010

Úsměv do roku 2011

20. prosince 2010 v 21:32 Příběhy pro srdíčko
Byl jednou jeden úsměv, který si vykračoval po světě. Byl to úsměv srdečný, veselý a plný citu. Byl tak šťastný, jak jen úsměv může být, a občas si pohvizdoval.
Jednoho dne přišel do městečka, kde viděl zvláštní neklid u obyvatel, a to se projevovalo i v dopravě. Čekal spořádaně na zelenou, když tu se srazila dvě auta. Zastavila se skřípěním na okraji silnice, dvířka se otevřela a z prvního auta vyskočil muž s divoce nasopeným výrazem v tváři. Úsměv se mu bleskově přilepil na rty a ozářil mu tvář ochotným a přátelským světlem. Nazlobená paní, která vylézala z druhého auta se zaťatými pěstmi, zůstala překvapeně a udiveně stát. Pak se také usmála. "Promiňte, prosím, je to moje chyba," řekla hned. "To se stane! Jen klid…" odpověděl muž. "Dáme si společně kávu?" Úsměv pokračoval v cestě. Rozesmál úřednici na poště a celá fronta čekajících lidí si začala povídat. Prošel přes tvář učitele a studenti začali zase dávat pozor. Zastavil se na tváři lékaře na poliklinice a nemocní se cítili lépe. Pak přišla řada na úředníka na magistrátu, na pokladní v supermarketu, na manžela, který se vracel domů z práce a na dva kluky, mezi nimiž vládlo odjakživa bojové napětí…
Večer se dal úsměv znovu na cestu. Byl trochu unavený, ale městečko bylo o něco šťastnější.
Úsměv je jako světlo v okně tvé tváře, které prozrazuje lidem, že srdce je doma.

                                                   Bruno Ferrero, Květiny pro duši 

Krásné Vánoce a....
pf

Andělíček-stážníček

16. prosince 2010 v 21:20 Příběhy pro srdíčko
V malém krámku s různými roztomilými drobnostmi objevily matka s dcerou vydařené kovové andělíčky-ochránce a koupily je všem nejbližším přátelům. Na podložce zůstal poslední malý andělíček, sám. "Přece ho tady nenecháme tak samotnýho,"zaprosila dcera. "Ale vždyť to není tak laciná legrace, abychom ho mohly koupit jen tak, pro nikoho už ho přeci nepotřebujeme," opáčila matka. Ale i jí bylo osamělého strážníčka líto, takže nakonec vytáhla poslední bankovku a anděla koupila. "Neboj mami, on se ti odmění," radovala se dcera.
"Mám hroznou žízeň," řekla dcera za chvíli, když šly kolem stánku s občerstvením. Jo, milá zlatá, teď ti musí dát napít ten anděl, já už nemám ani na limču, opáčila matka a zastavila se, aby prohledala peněženku, jestli by přece jen nedala dohromady drobné alespoň na "pitíčko" s brčkem. V tu chvíli si pohlédla pod nohy a překvapeně se dívala na bankovku též hodnoty, kterou před chvíli zaplatila za anděla. Rozhlédla se, komu peníz patří, ale byl tmavý podzimní večer a široko nikdo….

Z knihy Heleny Charvátové Malá povzbuzení pro mámy a tátyCo pod stromeček ?

12. prosince 2010 v 21:51 | Pavel Koubek |  Člověk člověku
Nevíte co dát pod stromeček ? Podívejte se na www.skutecnydarek.cz Najdete tam dárky, kterými nejen uděláte radost, ale také pomůžete lidem v nouzi. Díky projektu Skutečný dárek nakoupil Člověk v tísni  v roce 2010  634 koz, 167 ovcí, 45.363 sazenic stromů, 240 kanystrů na vodu, vybavení do několika škol, materiál na stavbu několika studní, materiál na záchranu života desítek žen při porodu.

Sypejte ptáčkům

12. prosince 2010 v 21:44 | Pavel Koubek |  Archa
Zimní počasí nezpůsobuje mnoho problémů jen lidem, ale komplikuje život i volně žijícím živočichům, kteří potřebují lidskou pomoc. Krmení ptáčků může pomoci opeřeným přátelům přečkat nepříznivé období a je pro nás i možností kontaktu s živou přírodou a seznámením s našimi ptačími sousedy. Poradíme vám jak pomoci a neuškodit.

Vhodné krmítko
Na tvaru ani velikosti krmítka nezáleží, důležité je, aby do něj nepadal sníh a přiletující ptáky neohrožovaly kočky.
Na výrobu se většinou používá dřevo a z několika prkýnek dokáže jednoduché krmítko připomínající domeček vyrobit každý šikovný kutil. Můžeme ho umístit na balkon, parapet okna či přivázat ke stromu.
V posledních letech lze koupit hotová dřevěná krmítka v obchodech, ale ne všechna jsou kvalitní. Na chaty a chalupy, kde nemůžeme krmení doplňovat dle potřeby, lze použít plastová násypná krmítka. Některé druhy však do krmítka přilétají neradi a sbírají semínka na zemi pod krmítkem, nebo pro ně můžeme vybudovat jednoduchý zásyp.

krmítko
Co do krmítka?

Nejvhodnějším krmením je směs semínek (lze zakoupit i v obchodech), kterou tvoří především různé druhy slunečnice a prosa, loupaný oves, nebo mák, nasekané lískové a vlašské
oříšky. Některé druhy (kos, drozdi)
můžeme pohostit také nasušenými jeřabinami, černým bezem a čerstvými jablky, které můžeme dát nejen do krmítka, ale i na zem pod krmítko a do zásypu. Do zásypu můžeme dát kromě směsi semínek i obilí. Velice jednoduchou pomocí jsou tzv. lojové koule, které lze zakoupit v obchodech pro chovatele a pověsit na větve stromů.
Do krmítka však nepatří plesnivá semínka a žluklé ořechy, zbytky vánočního cukroví, nebo jiné dobroty z našeho stolu, zejména čerstvé pečivo a kořeněná jídla, které mohou ptákům působit vážné zdravotní potíže a usmrtit je.

Ptačí návštěvníci

Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou různé druhy sýkor: nejběžnější koňadra a o něco menší sýkorka modřinka, vzácněji sýkora babka, úhelníček a parukářka. Na slunečnicová semínka a oříšky přilétá pestrobarevný brhlík lesní a různé druhy strakapoudů. Dalšími spokojenými strávníky jsou například: zvonek zelený, čížek lesní, pěnkava obecná, vrabci domácí a polní, kos černý, hrdlička zahradní a v některých letech přilétne na jablka i vzácný host brkoslav severní. Na okrajích zástavby můžeme pod krmítkem nebo v zásypu pozorovat také koroptev polní a bažanta obecného. S určením návštěvníků pomohou běžně dostupné atlasy ptáků.  

Vodní ptáci
V několika posledních desetiletích se u nás naučili zimovat dříve výhradně tažní ptáci labutě velké a kachny divoké. Při silných mrazech, kdy vodní plochy zamrznou, jsou odkázáni na pomoc člověka. Nelze-li pečivo kvůli mrazům vhodit do otevřené vody, je nejlépe starší pečivo rozmočit v kbelíku s vodou a potom je teprve labutím a dalším vodním ptákům předložit a ti je během krátké doby zkonzumují. Tvrdé kousky pečivo hozené na led mohou ptákům poškodit polykací ústrojí a spíše uškodit.

přednáška Zapomenutí svědkové

1. prosince 2010 v 22:44 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdcePříběhy kapliček, křížů, smírčích kamenů a dalších drobných památek si můžete poslechnout na přednášce Pavla Koubka z občanského sdružení Zelené srdce. Mluvit se bude také o jejich významu v krajině a o jejich obnově, které se sdružení Zelené srdce dlouhodobě věnuje.
Na přednášku nazvanou Zapomenutí svědkové se můžete vydat 10. prosince 2010 v 19,00 hodin na Obecní úřad v Zachotíně u Pelhřimova.                                                                          

Za nejkrásnějšími stromy

1. prosince 2010 v 22:40 | Pavel Koubek |  Archa
Po Humpolci a Pelhřimovu se za nejkrásnějšími stromy ze všech koutů Česka můžete vydat od 1. do 20. prosince 2010 do Městské knihovny v Kamenici nad Lipou.
Na putovní výstavě Za stromy roku 2009 si můžete prohlédnout dvanáct velkoformátových fotografií stromů od profesionálního fotografa Petra Francána. Jedná se o finalisty ankety Strom roku 2009, kterou pořádá Nadace Partnerství, aby upozornila na krásu a význam stromů.
Na výstavě si můžete prohlédnout i fotografii Kamenické lípy, která v ročníku 2009 zastupovala Vysočinu a umístila se na sedmém místě.
Výstavu pořádá Občanské sdružení Zelené srdce, Městská knihovna Kamenice nad Lipou ve spolupráci Městským úřadem Kamenice nad Lipou.

strom