Únor 2011

Soví noc na Křemešníku 5. března 2011

7. února 2011 v 20:53 | Pavel Koubek |  Pozvání od Zeleného srdce
Sovy patří stále mezi tajemné obyvatele naší přírody. Díky jejich skrytému nočnímu životu se s nimi ve volné přírodě setkáváme spíše náhodně. Jelikož už tak často nechodíme noční tmou, uniká nám i jejich houkání. Pro všechny zájemce, kteří by se chtěli o těchto královnách noci něco dozvědět a nebo jen zažít něco netradičního, připravilo sdružení Zelené srdce ojedinělou akci nazvanou Soví noc, která se uskuteční 5. března 2011 V 18,30 hodin se vydáme od hotelu na Křemešníku u Pelhřimova na výpravu do lesa a budeme naslouchat sovímu houkání. Sovy budeme také lákat na magnetofonovou nahrávku jejich hlasu, na kterou reagují. Vzhledem k tomu, že se jedná o výpravu za volně žijícími sovami, tak samozřejmě není vyloučeno, že houkat nebudou. Není dopředu dané, jaká setkání účastníky čekají a právě i v tom je kouzlo noční výpravy. Sebou potřebujete baterku, teplé oblečení a zimní obuv. Za větrného počasí  sovy nehoukají a akce bude zrušena. Konání akce lze ověřit a další informace získat na tel. 737768102

Přednášky a výstavy

7. února 2011 v 12:48 | Pavel Koubek |  Přednášky, výstavy a tak
Přednášky o přírodě a památkách:
"Ze stovek hodin strávených v přírodě při pozorování živých tvorů, hledání studánek a zapomenutých památek vzniklo mnoho fotografií, ze kterých jsem poskládal několik přednášek o přírodě a památkách Vysočiny. Je to také vyprávění o tom, jak jim může každý z nás pomoci a co je možné udělat pro jejich záchranu." Pavel Koubek  

Přednášky jsou připraveny na cca 1 hodinu a po jejich skončení následuje krátká beseda. Nejedná se o odborné pojmy, ale o populárně naučnou formu připravenou pro nejširší veřejnost a lze je upravit pro všechny věkové kategorie. K uskutečnění je potřeba zatemněnou místnost, stolek pro umístění promítačky a bílou plochu na promítání. Ceny jsou vždy dohodou. Podrobnější informace získáte na naši adrese.

Zapomenuté studánky - vyprávění o hledání studánek a pátrání po jejich historii na okrese Pelhřimov doplněné promítáním diapozitivů. Jsou opravdu studánky zázračné? Proč jich je dnes tolik zapomenutých?

Zapomenutí svědkové - vyprávění o smírčích kamenech, křížích, kapličkách a dalších památkách doplněné promítáním diapozitivů. Proč jsou v krajině a proč jich je stále méně? Co o nich   vlastně víme? Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.

Zapomenuté kapličky - příběhy kapliček z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod doplněné promítáním diapozitivů. Proč se kapličky stavěly a proč je nebylo možné za minulého režimu udržovat? O záchraně kaple sv. Anny u Pelhřimova. Představení knihy Krajem zapomenutých svědků.   

Paměť v kameni - souhrnně se jim říká smírčí kříže, ale mnohdy jsou to pamětní kameny nešťastných událostí. Kolik jich bylo na okrese Pelhřimov postaveno, kolik již zničeno a nebo ukradeno a jaké příběhy vyprávějí? Přednáška je doplněna promítáním diapozitivů.

Ptačí svět - potkáváme je na každém kroku a o spoustě z nich toho moc nevíme. Prostřednictvím vyprávění doplněném promítáním diapozitivů nakoukneme do života čápů, vlaštovek, poštolek a několika dalších opeřenců.

Ohrožené královny noci - vyprávění o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany našich sov doplněné promítání diapozitivů. Je opravdu sýček poslem smrti? Která je naše nejběžnější a nejvzácnější sova?

Proč se žáby stěhují? - vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich obojživelníků doplněné promítáním diapozitivů.Jsou žáby ošklivé? Proč je potřebujeme?

Dravci - vyprávění o životě, ohrožení a možnostech ochrany dravých ptáků doplněné promítáním diapozitivů. Jsou to opravdu vrazi, kteří zabíjejí pro radost? Kterému dravci se říká skřítek a kterému král? Proč jsou užiteční?

Zapomenuté studánky v kraji řeky Sázavy - pokračování v pátrání po studánkách tentokrát na okrese Havlíčkův Brod. Doplněno promítáním diapozitivů.

Připravujeme: Čtvero ročních období - dění v přírodě v ročních obdobích. Mám zelené srdce - o práci ochránce přírody a činnosti občanských sdružení.

Výstavy o přírodě a památkách:

Rytíři nebes - na 12 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 vyprávějí autoři Josef Ptáček a Oldřich Mikulica prostřednictvím krásných barevných fotografií doplněných texty příběhy ze života dravých ptáků.  
rytíři nebes
Ohrožené královny noci - na 14 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 představuje výstava většinu našich sov, důvody jejich ohrožení a možnosti ochrany. Text doplněný barevnými fotografiemi.  Výstavu lze doplnit i sbírkou nejrůznějších figurek sov.

Zapomenuté studánky - výstava seznamuje na šesti zalaminovaných závěsných panelech velikosti A2 s naším vztahem k lesním a polním studánkám v minulosti i v současnosti. Text doplněný barevnými fotografiemi studánek z okresu Pelhřimov.

Krajem zapomenutých studánek - celkem 25 barevných fotografií velikosti A4 doplněných stejným počtem textů představuje jednotlivé studánky okresu Pelhřimov. Výstavu je nutné umístit pod sklo.

Proč se žáby stěhují ? - na 13 závěsných zalaminovaných panelech velikosti A2 představuje výstava většinu našich obojživelníků, důvody jejich ohrožení a možnosti ochrany. Text doplněný barevnými fotografiemi.
Probuzení kaple sv. Anny - na 5 zalaminovaných panelech velikosti A2 seznamuje výstava se znikem, zapomenutím a obnovou kaple sv. Anny u Pelhřimova

Připravujeme: Křížek v polích - o významu drobných památek v krajině na 5 zalaminovaných panelech A2. Jsme schopni zajistit zapůjčení dalších výstav od spřátelených organizací dle vašich přání.

Výstavy zapůjčujeme zdarma. Provedením jsou vhodné pro malá muzea, knihovny a také školy. Lze je spojit do větších celků.

Zázračná studánka

6. února 2011 v 22:55 | Pavel Koubek |  Zapomenuté studánky
Už několik dnů můžete opět nabrat vodu ze Zázračné studánky na Křemešníku u Pelhřimova.