Březen 2011

Jarní probuzení kaple sv. Anny

7. března 2011 v 21:54 | Pavel Koubek |  Probuzení kaple sv. Anny
Přispět k probuzení zapomenuté kaple sv. Anny u Pelhřimova může každý, kdo 16. dubna 2011 ve 14,00 hodin přijde k této kapli. Uskuteční se u ní první ze tří letošních brigád pro veřejnost nazvaná Jarní probuzení kaple sv. Anny. Akci pořádá Občanské sdružení Zelené srdce, které se snaží tuto památku zachránit. Pracovat budeme především na jarním úklidu okolí kaple a práce se najde pro každého.
Předem děkujeme za vaši pomoc.

Stoletý strom se za rok vypěstovat nedá

7. března 2011 v 21:51 | Pavel Koubek |  Archa
V těchto dnech se v mnoha obcích a městech rozhoduje o kácení stromů. Občané i firmy se stále v mnoha případech domnívají, že strom rostoucí na soukromém pozemku je možné pokácet bez jakéhokoliv povolení a mnohdy i bez vážného důvodu. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny to tak jednoduché není.
V případě, že se jedná o strom mimo lesní pozemky o obvodu kmene větším 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí, je potřeba vlastnit ke kácení takřka vždy povolení obecního nebo městského úřadu. Povolení u těchto stromů není potřeba například, když strom ohrožuje bezpečnost. Na základě žádosti vlastníka pozemku může být vydáno povolení ze závažných důvodů po posouzení zdravotního a estetického stavu stromu. V případě, že je strom pokácen bezdůvodně bez povolení, tak se majitel vystavuje finančnímu postihu. Závažným důvodem však není, jak si mnoho lidí myslí, padání listí nebo, že je strom moc veliký. Každý rok se na odborníky a nevládní organizace v tomto období obracejí lidé s prosbou o radu, jak zastavit mnohdy nesmyslné kácení stromů například z důvodu padání listí do okapů. Setkal jsem se i s odůvodněním, že je jednoduší krásný stoletý strom pokácet, než investovat několik tisíc do jeho údržby. I z těchto důvodu však některé úřady o kácení uvažují a vzrostlých stromů je stále méně.
Když se kácení připravuje, tak je možné vždy požádat o přezkoumání Českou inspekci životního prostředí, nebo odbor životního prostředí městského úřadu s rozšířenou působností, nebo odbor životního prostředí krajského úřadu, které mají právo kácení zastavit. I když je po poražení stromu konstatováno, že byl pokácen bezdůvodně a bude stanovena pokuta, tak jej zasadit na původní místo již nelze.
Sice umíme létat do kosmu a přenášet informace z jednoho konce světa na druhý, ale vypěstovat dvousetletou lípu za rok neumíme. Když by přistupovali generace před námi ke stromům jako my dnes, nemohli bychom se kochat krásou staletých lip a dubů, protože by se nikdy tohoto stáří nedožily. Obavy z další vichřice a možného poškození majetku padajícími stromy, by neměly být důvodem k jejich plošnému kácení, ale k velkému zamyšlení nad každým z nich.

Podpořte kapli sv. Anny

7. března 2011 v 21:44 | Pavel Koubek |  Probuzení kaple sv. Anny
Záchranu zapomenuté kaple sv. Anny u Pelhřimova můžete podpořit mnoha možnostmi. Hned ji můžete podpořit z tepla od počítače. Probuzení kaple sv. Anny bylo navrženo do ankety Zlatá jeřabina do kategorie Záchrana kulturního dědictví a postoupilo mezi třicet nejlepších. Na www.kr-vysocina.cz můžete podpořit záchranu této kaple v hlasování. Dobré umístění bude znamenat, že záchrana kaple má smysl a ještě lepší umístění by nám pomohlo získat další finanční prostředky na záchranu kaple. Díky za váš hlas.